Női hormonális egyensúly: tapasztalatok, tévhitek, módszerek, tanúlságok és ami valóban működik

2025. júl. 14.

A női egészség és hormonális egyensúly megőrzése és helyreállítása sok nő számára hosszú ideje komoly kihívást jelent. Számos módszer – például az Aviva Módszer, a hormonjóga vagy az intimtorna – valamint különféle termékek, mint a progeszteronkrémek és gyógyteák, vitaminok vagy a méhpempő elméletben mind az egészséges hormonrendszer támogatását hivatottak szolgálni. De vajon melyik módszer igazán hatékony és melyik az, amivel kockázatos lehet kísérletezni? Várhatsz-e bármelyiktől azonnali hatást, vagy több idő kell?

Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.


Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?


Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.

De először is nézzük a "könnyebbnek" tűnő javaslatokat.

Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?

Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)

A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.

És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?


Saját tapasztalat:
Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?

Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.

Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:

  • A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.

  • Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.

  • Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?

Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.

Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója

Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.

Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?

  • Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.

  • Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.

  • Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is

  • Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.

  • Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.

Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni.


Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz

Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.

Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.

A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.


Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!


A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.

B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10 – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, hadd osszak meg veled néhány fontos tanácsot:

1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!

2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!

3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást és megbízható márkákat, gyártókat is.

És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.




Mozdulj! Avagy, a fentieknél lényegesen több energiába kerülő, mozgásos alternatívák


Kétségtelen, hogy a rendszeres mozgás nagyban hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Azonban, ha a női egészséged és a hormonrendszer támogatása is fontos számodra, a rendszerességen kívül egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen mozgásformát választasz, és azt hogyan végzed.

Nézzük most kifejezetten azokat az alternatívákat, amelyeket a női hormonális egészség elérésée érdekében javasolnak.


Jóga - hormonjóga?


A hormonjóga egy viszonylag új jógarendszer, amelyet Dinah Rodrigues brazil pszichológus és jógaterapeuta fejlesztett ki az 1990-es évek elején. A hagyományos indiai hatha-jóga, a kundalini-jóga és buddhista meditációs technikák elemeit ötvözi. Ezeket speciális légzőgyakorlatokkal és relaxációval egészíti ki. Elsősorban nők számára készült, és eelvileg különösen a menopauza időszakában, de más hormonális egyensúlytalanságok esetén is alkalmazható.

Én magam is nagy rajongója vagyok a tradicionális jógának. Éveken át jártam főként ashthanga és jin-jóga órákra. Soha nem volt egyszerre olyan erős és rugalmas a testem, mint akkor. A jóga rengeteget segített abban, hogy kialakítsam a helyes testtartást. Emellett nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a gyakorlás során – és néha azon kívül is :) – jelen tudjak lenni, fókuszált maradjak. Az ászanák mellett a légzőgyakorlatok és a meditációk is nagyon hasznosak a fizikai és mentális egészség szempontjából, a stressz levezetéshez, a feltöltődéshez. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretné erősebbé és rugalmasabbá tenni a testét, miközben megnyugtatja az elméjét.

Ugyanakkor azt is hozzá kell tennem, hogy amikor én éveken át, heti háromszor jártam jógázni, épp PCOS-el, ösztrogéndominanciával, őrülten magas prolaktinnal, egy szóval hormonális egyensúlytalansággal küzdöttem, amiben én nem igazán észleltem változást és a labor eredményeim sem igazolták. Persze ez nem jelenti azt, hogy senkinél ne működhetne, de én a hormonrendszerre gyakorolt pozitív hatásait sajnos nem tapasztaltam meg. A menstruációs görcseim vonatkozásában is vegyesek voltak a tapasztalataim. Valamikor nagyon jól elmúlasztották az ászanák, máskor épp ellenkezőleg, felerősítették azokat.

A hormonjógával kapcsolatban többféle kritikai észrevétel és tapasztalat is megfogalmazódott, főként a hatékonyságával, tudományos megalapozottságával és a módszer általános alkalmazhatóságával kapcsolatban.

Én inkább kiegészítő terápiaként ajánlanám, de elsősorban nem a női hormonok befolyásolására, hanem a test tudatos használatára, az izomegyensúly fenntartására, a fókusz és a mentális egészség erősítésére, a stressz kezelésére és az alvásminőség javítására. És ezek mind óriási értékek! Sőt, egy kis spirituális nyitottság sem árt ehhez az úthoz. Fontos azonban, hogy jól válaszd meg azt is, kitől tanulsz, ki vezet ezen a jógás úton. A jóga – legalábbis a valódi, tradicionális, gyógyító irányzatok – messze nem a trendi nadrágokról vagy a hangulatos tetőteraszos órákról szól. Sokkal inkább fizikai és mentális határaid feszegetéséről, ami korántsem kényelmes vagy gyors folyamat – cserébe azonban hihetetlen személyes fejlődést hozhat!


Intimtorna - kis izmok, nagy hatás, na de hol?


Az intimtorna kapcsán is egyre gyakrabban lehet olvasni, hogy javasolt termékenységfokozáshoz, PCOS, ciszták, miómák, mensutrációs görcsök esetén, és mindenre is.

És az intimtorna szerintem is egy fantasztikus dolog! Már ha a medencealapi izmainkat szeretnénk erősíteni. Aminek számos előnye van, például ha idejében elkezdjük erősíteni ezeket az izmokat, akkor:
-el tudjuk kerülni a stresszinkontinenciát. A szülés után jelentkezőt és a menopazua alatt jelentkezőt is.
-gyorsabb lesz a szülés után a test regenrációja, és a kisbaba szülőcsatornában való áthaladását is támogatja az edzett medencealap.
-remélhetőleg sosem tudjuk meg igazán, hogy mi az méhsüllyedés, hüvelysüllyedés, hólyagsérv, végbélsérv, tág hüvely. A szerveink egész életünk során nagyjából ott lesznek és maradnak, ahol a helyük van, és el is tudják jól látni a feladataikat.

És ez megint nem kevés, sőt! Én magam is oktatok Aviva GET gátizomerősítő gyakorlatokat és őszintén azt gondolom, hogy minden nőnek hasznos lenne elsajátítania, főleg ha már elmúlt 35 éves, gyermekvállalásra készül vagy már átesett a szülésen.

Fontos tudni azonban, hogy ha a fő célunk a hormonrendszerünk egyensúlyának támogatása, vagy a belső szervek jobb tápanyag- és vérkeringése, akkor önmagában a medencealapi izmok tornáztatása sajnos nem lesz elég. Ezek inkább kiegészítő, megelőző és életminőség-javító szerepet töltenek be – de ettől még mindenkinek hasznára válhatnak.



Aviva Módszer - Tényleg a női egészség szolgálatában


Egy mozgásforma, amit tényleg a női egészségre fejlesztettek volna ki? IGEN!

Számomra az Aviva Módszer az egyik leghatékonyabb eszköz, ha tudatosan szeretnénk tenni a női hormonális egyensúlyért – legyen szó menstruációs vagy ciklusproblémákról, termékenységi nehézségekről, különböző nőgyógyászati gondokról (ciszta, mióma, PCOS stb.), vagy akár a változókori tünetek enyhítéséről. Az elmúlt évtizedekben nők ezreinek segített, nem véletlen, hogy ma már egyre többen érkeznek az Aviva tanfolyamokra szakorvosi (endokrinológus, nőgyógyász, reprodukciós specialista) ajánlásra.

És bár az Aviva módszer kapcsán is évtizedekig "csak" a nagy esetszámú, főként a tornázók személyes tapasztalatai és visszajelzései álltak rendelkezésre bizonyítékként, 2019-ben kezdetét vette egy tudományos kutatás - Dr. Kovács Zoltán vezetésével - az AVIVA Módszer orvosilag mérhető hatásairól, mely eredményei 2024-ben végre publikálhatóvá váltak! Kovács doktor célul tűzte ki a módszer részleges orvosi kutatását és az eredmények nemzetközi publikálását. Ez a kutatás a PMS-szindróma (premenstruális szindróma) és a fájdalmas menstruáció okozta panaszokra helyezte a fókuszt és az eredménye és az az alapján végzett Doktori (Ph.D.) értekezés tudományosan is bizonyította, hogy az Aviva Módszer működik! :)

De nem instant és nem csodaszert ez sem. Az Aviva Módszer gyakorlatai akkor fejtik ki igazán a hatásukat, ha valóban rendszeresen gyakorlod őket, és emellett odafigyelsz a többi alappillérre is: a mentális jóllétre, a tiszta étrendre, a tested helyes használatára.

A magam részéről 2017-ben ismerkedtem meg az Aviva Módszerrel. Elinte csak a mesntruációs görcsiem, később az termékenységi nehézségeim (= PCOS, IR, elzáródott baloldali petevezték, nagyon magas prolaktin, alacsony progeszteron, anovuláicós ciklusok) leküzdésében is nagy segítséget adott. Biztos vagyok benne, hogy az Aviva Módszernek köszönhetem, - hogy háromévnyi meddőségi küzdelem után- , közel 39 évesen végül nem kellett lombikeljárásban részt vennem és megszületett a kisfiam.


Az Aviva gyakorlatokon kívül, én még ezeket csinálama a siker érdekében:

  • Jógáztam. Egyszerűen mert jól esett és mert nagyon sokat segítetett abban, hogy végre egy kis csend legyen a fejemben.

  • Mozogtam és "mozgattam" a testem, amennyit csak tudtam. Pl a négy megálló metrozás helyett inkább gyalog mentem a munkahelyemre. Soha nem használtam lifteket, mindig megküzdöttem a lépcsőkkel, akkor is ha az ötödikre mentem és lihegtem közben.

  • Az Aviva és a jóga mellett időnként csináltam más mozgásokatt is. De ezeket inkább erősítés, vagy állóképesség és a "változatosság" miatt. És rendszeresen szanuáztam is.

  • Igyekeztem csökkenteni a stresszorokat. Kevesebb kv és alkohol, több korábban lefekvés, teló helyett - főleg este - olvasás!!

  • Sokat beszélgettem a párommal, a barátnőimmel és amikor ez kevésnek bizonyult, felkerestem a terapeutámat. És sírtam. Sokat. :)

  • Gyógyteáztam, méhpempőztem, vitaminokat szedtem.

  • Rendszeresen jártam endokrinológushoz és dietetikushoz.

  • Kísérleteztem a táplálék típusokkal és vezettem "táplálkozási és hangulati" naplót. Szépen lassan kitapasztaltam hogy melyek azok az ételek, amiktől a elszállt a cukrom (akár tünetmentesen is, sunyin a háttérben) és melyektől nem.Mert ez is egyéni ám. (Egy ujjbegyes vércukormérő nagy segítséged lehet. )


Összegzés

A női hormonrendszer hihetetlenül érzékeny és összetett: könnyen kibillenhet, és sajnos sokkal nehezebb visszahozni az egyensúlyt, de hidd el, nem lehetetlen! Az út néha hosszú, de minden megtett lépés számít – csak nagyon fontos, hogy ne várjunk csodát egyetlen terméktől vagy módszertől, és sose kezdjünk önálló kísérletezésbe orvosi tanács nélkül!

Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)

Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.

Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa

Kivel és hogyan tanuld meg az Aviva Módszert

Aviva Módszer - gyakorlatsor és tanfolyamválasztó

Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.


Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?


Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.

De először is nézzük a "könnyebbnek" tűnő javaslatokat.

Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?

Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)

A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.

És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?


Saját tapasztalat:
Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?

Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.

Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:

  • A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.

  • Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.

  • Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?

Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.

Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója

Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.

Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?

  • Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.

  • Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.

  • Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is

  • Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.

  • Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.

Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni.


Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz

Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.

Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.

A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.


Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!


A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.

B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10 – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, hadd osszak meg veled néhány fontos tanácsot:

1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!

2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!

3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást és megbízható márkákat, gyártókat is.

És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.




Mozdulj! Avagy, a fentieknél lényegesen több energiába kerülő, mozgásos alternatívák


Kétségtelen, hogy a rendszeres mozgás nagyban hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Azonban, ha a női egészséged és a hormonrendszer támogatása is fontos számodra, a rendszerességen kívül egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen mozgásformát választasz, és azt hogyan végzed.

Nézzük most kifejezetten azokat az alternatívákat, amelyeket a női hormonális egészség elérésée érdekében javasolnak.


Jóga - hormonjóga?


A hormonjóga egy viszonylag új jógarendszer, amelyet Dinah Rodrigues brazil pszichológus és jógaterapeuta fejlesztett ki az 1990-es évek elején. A hagyományos indiai hatha-jóga, a kundalini-jóga és buddhista meditációs technikák elemeit ötvözi. Ezeket speciális légzőgyakorlatokkal és relaxációval egészíti ki. Elsősorban nők számára készült, és eelvileg különösen a menopauza időszakában, de más hormonális egyensúlytalanságok esetén is alkalmazható.

Én magam is nagy rajongója vagyok a tradicionális jógának. Éveken át jártam főként ashthanga és jin-jóga órákra. Soha nem volt egyszerre olyan erős és rugalmas a testem, mint akkor. A jóga rengeteget segített abban, hogy kialakítsam a helyes testtartást. Emellett nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a gyakorlás során – és néha azon kívül is :) – jelen tudjak lenni, fókuszált maradjak. Az ászanák mellett a légzőgyakorlatok és a meditációk is nagyon hasznosak a fizikai és mentális egészség szempontjából, a stressz levezetéshez, a feltöltődéshez. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretné erősebbé és rugalmasabbá tenni a testét, miközben megnyugtatja az elméjét.

Ugyanakkor azt is hozzá kell tennem, hogy amikor én éveken át, heti háromszor jártam jógázni, épp PCOS-el, ösztrogéndominanciával, őrülten magas prolaktinnal, egy szóval hormonális egyensúlytalansággal küzdöttem, amiben én nem igazán észleltem változást és a labor eredményeim sem igazolták. Persze ez nem jelenti azt, hogy senkinél ne működhetne, de én a hormonrendszerre gyakorolt pozitív hatásait sajnos nem tapasztaltam meg. A menstruációs görcseim vonatkozásában is vegyesek voltak a tapasztalataim. Valamikor nagyon jól elmúlasztották az ászanák, máskor épp ellenkezőleg, felerősítették azokat.

A hormonjógával kapcsolatban többféle kritikai észrevétel és tapasztalat is megfogalmazódott, főként a hatékonyságával, tudományos megalapozottságával és a módszer általános alkalmazhatóságával kapcsolatban.

Én inkább kiegészítő terápiaként ajánlanám, de elsősorban nem a női hormonok befolyásolására, hanem a test tudatos használatára, az izomegyensúly fenntartására, a fókusz és a mentális egészség erősítésére, a stressz kezelésére és az alvásminőség javítására. És ezek mind óriási értékek! Sőt, egy kis spirituális nyitottság sem árt ehhez az úthoz. Fontos azonban, hogy jól válaszd meg azt is, kitől tanulsz, ki vezet ezen a jógás úton. A jóga – legalábbis a valódi, tradicionális, gyógyító irányzatok – messze nem a trendi nadrágokról vagy a hangulatos tetőteraszos órákról szól. Sokkal inkább fizikai és mentális határaid feszegetéséről, ami korántsem kényelmes vagy gyors folyamat – cserébe azonban hihetetlen személyes fejlődést hozhat!


Intimtorna - kis izmok, nagy hatás, na de hol?


Az intimtorna kapcsán is egyre gyakrabban lehet olvasni, hogy javasolt termékenységfokozáshoz, PCOS, ciszták, miómák, mensutrációs görcsök esetén, és mindenre is.

És az intimtorna szerintem is egy fantasztikus dolog! Már ha a medencealapi izmainkat szeretnénk erősíteni. Aminek számos előnye van, például ha idejében elkezdjük erősíteni ezeket az izmokat, akkor:
-el tudjuk kerülni a stresszinkontinenciát. A szülés után jelentkezőt és a menopazua alatt jelentkezőt is.
-gyorsabb lesz a szülés után a test regenrációja, és a kisbaba szülőcsatornában való áthaladását is támogatja az edzett medencealap.
-remélhetőleg sosem tudjuk meg igazán, hogy mi az méhsüllyedés, hüvelysüllyedés, hólyagsérv, végbélsérv, tág hüvely. A szerveink egész életünk során nagyjából ott lesznek és maradnak, ahol a helyük van, és el is tudják jól látni a feladataikat.

És ez megint nem kevés, sőt! Én magam is oktatok Aviva GET gátizomerősítő gyakorlatokat és őszintén azt gondolom, hogy minden nőnek hasznos lenne elsajátítania, főleg ha már elmúlt 35 éves, gyermekvállalásra készül vagy már átesett a szülésen.

Fontos tudni azonban, hogy ha a fő célunk a hormonrendszerünk egyensúlyának támogatása, vagy a belső szervek jobb tápanyag- és vérkeringése, akkor önmagában a medencealapi izmok tornáztatása sajnos nem lesz elég. Ezek inkább kiegészítő, megelőző és életminőség-javító szerepet töltenek be – de ettől még mindenkinek hasznára válhatnak.



Aviva Módszer - Tényleg a női egészség szolgálatában


Egy mozgásforma, amit tényleg a női egészségre fejlesztettek volna ki? IGEN!

Számomra az Aviva Módszer az egyik leghatékonyabb eszköz, ha tudatosan szeretnénk tenni a női hormonális egyensúlyért – legyen szó menstruációs vagy ciklusproblémákról, termékenységi nehézségekről, különböző nőgyógyászati gondokról (ciszta, mióma, PCOS stb.), vagy akár a változókori tünetek enyhítéséről. Az elmúlt évtizedekben nők ezreinek segített, nem véletlen, hogy ma már egyre többen érkeznek az Aviva tanfolyamokra szakorvosi (endokrinológus, nőgyógyász, reprodukciós specialista) ajánlásra.

És bár az Aviva módszer kapcsán is évtizedekig "csak" a nagy esetszámú, főként a tornázók személyes tapasztalatai és visszajelzései álltak rendelkezésre bizonyítékként, 2019-ben kezdetét vette egy tudományos kutatás - Dr. Kovács Zoltán vezetésével - az AVIVA Módszer orvosilag mérhető hatásairól, mely eredményei 2024-ben végre publikálhatóvá váltak! Kovács doktor célul tűzte ki a módszer részleges orvosi kutatását és az eredmények nemzetközi publikálását. Ez a kutatás a PMS-szindróma (premenstruális szindróma) és a fájdalmas menstruáció okozta panaszokra helyezte a fókuszt és az eredménye és az az alapján végzett Doktori (Ph.D.) értekezés tudományosan is bizonyította, hogy az Aviva Módszer működik! :)

De nem instant és nem csodaszert ez sem. Az Aviva Módszer gyakorlatai akkor fejtik ki igazán a hatásukat, ha valóban rendszeresen gyakorlod őket, és emellett odafigyelsz a többi alappillérre is: a mentális jóllétre, a tiszta étrendre, a tested helyes használatára.

A magam részéről 2017-ben ismerkedtem meg az Aviva Módszerrel. Elinte csak a mesntruációs görcsiem, később az termékenységi nehézségeim (= PCOS, IR, elzáródott baloldali petevezték, nagyon magas prolaktin, alacsony progeszteron, anovuláicós ciklusok) leküzdésében is nagy segítséget adott. Biztos vagyok benne, hogy az Aviva Módszernek köszönhetem, - hogy háromévnyi meddőségi küzdelem után- , közel 39 évesen végül nem kellett lombikeljárásban részt vennem és megszületett a kisfiam.


Az Aviva gyakorlatokon kívül, én még ezeket csinálama a siker érdekében:

  • Jógáztam. Egyszerűen mert jól esett és mert nagyon sokat segítetett abban, hogy végre egy kis csend legyen a fejemben.

  • Mozogtam és "mozgattam" a testem, amennyit csak tudtam. Pl a négy megálló metrozás helyett inkább gyalog mentem a munkahelyemre. Soha nem használtam lifteket, mindig megküzdöttem a lépcsőkkel, akkor is ha az ötödikre mentem és lihegtem közben.

  • Az Aviva és a jóga mellett időnként csináltam más mozgásokatt is. De ezeket inkább erősítés, vagy állóképesség és a "változatosság" miatt. És rendszeresen szanuáztam is.

  • Igyekeztem csökkenteni a stresszorokat. Kevesebb kv és alkohol, több korábban lefekvés, teló helyett - főleg este - olvasás!!

  • Sokat beszélgettem a párommal, a barátnőimmel és amikor ez kevésnek bizonyult, felkerestem a terapeutámat. És sírtam. Sokat. :)

  • Gyógyteáztam, méhpempőztem, vitaminokat szedtem.

  • Rendszeresen jártam endokrinológushoz és dietetikushoz.

  • Kísérleteztem a táplálék típusokkal és vezettem "táplálkozási és hangulati" naplót. Szépen lassan kitapasztaltam hogy melyek azok az ételek, amiktől a elszállt a cukrom (akár tünetmentesen is, sunyin a háttérben) és melyektől nem.Mert ez is egyéni ám. (Egy ujjbegyes vércukormérő nagy segítséged lehet. )


Összegzés

A női hormonrendszer hihetetlenül érzékeny és összetett: könnyen kibillenhet, és sajnos sokkal nehezebb visszahozni az egyensúlyt, de hidd el, nem lehetetlen! Az út néha hosszú, de minden megtett lépés számít – csak nagyon fontos, hogy ne várjunk csodát egyetlen terméktől vagy módszertől, és sose kezdjünk önálló kísérletezésbe orvosi tanács nélkül!

Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)

Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.

Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa

Kivel és hogyan tanuld meg az Aviva Módszert

Aviva Módszer - gyakorlatsor és tanfolyamválasztó

Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.


Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?


Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.

De először is nézzük a "könnyebbnek" tűnő javaslatokat.

Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?

Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)

A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.

És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?


Saját tapasztalat:
Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?

Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.

Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:

  • A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.

  • Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.

  • Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?

Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.

Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója

Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.

Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?

  • Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.

  • Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.

  • Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is

  • Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.

  • Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.

Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni.


Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz

Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.

Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.

A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.


Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!


A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.

B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10 – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, hadd osszak meg veled néhány fontos tanácsot:

1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!

2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!

3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást és megbízható márkákat, gyártókat is.

És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.




Mozdulj! Avagy, a fentieknél lényegesen több energiába kerülő, mozgásos alternatívák


Kétségtelen, hogy a rendszeres mozgás nagyban hozzájárul egészségünk megőrzéséhez. Azonban, ha a női egészséged és a hormonrendszer támogatása is fontos számodra, a rendszerességen kívül egyáltalán nem mindegy az sem, hogy milyen mozgásformát választasz, és azt hogyan végzed.

Nézzük most kifejezetten azokat az alternatívákat, amelyeket a női hormonális egészség elérésée érdekében javasolnak.


Jóga - hormonjóga?


A hormonjóga egy viszonylag új jógarendszer, amelyet Dinah Rodrigues brazil pszichológus és jógaterapeuta fejlesztett ki az 1990-es évek elején. A hagyományos indiai hatha-jóga, a kundalini-jóga és buddhista meditációs technikák elemeit ötvözi. Ezeket speciális légzőgyakorlatokkal és relaxációval egészíti ki. Elsősorban nők számára készült, és eelvileg különösen a menopauza időszakában, de más hormonális egyensúlytalanságok esetén is alkalmazható.

Én magam is nagy rajongója vagyok a tradicionális jógának. Éveken át jártam főként ashthanga és jin-jóga órákra. Soha nem volt egyszerre olyan erős és rugalmas a testem, mint akkor. A jóga rengeteget segített abban, hogy kialakítsam a helyes testtartást. Emellett nagyban hozzájárult ahhoz is, hogy a gyakorlás során – és néha azon kívül is :) – jelen tudjak lenni, fókuszált maradjak. Az ászanák mellett a légzőgyakorlatok és a meditációk is nagyon hasznosak a fizikai és mentális egészség szempontjából, a stressz levezetéshez, a feltöltődéshez. Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretné erősebbé és rugalmasabbá tenni a testét, miközben megnyugtatja az elméjét.

Ugyanakkor azt is hozzá kell tennem, hogy amikor én éveken át, heti háromszor jártam jógázni, épp PCOS-el, ösztrogéndominanciával, őrülten magas prolaktinnal, egy szóval hormonális egyensúlytalansággal küzdöttem, amiben én nem igazán észleltem változást és a labor eredményeim sem igazolták. Persze ez nem jelenti azt, hogy senkinél ne működhetne, de én a hormonrendszerre gyakorolt pozitív hatásait sajnos nem tapasztaltam meg. A menstruációs görcseim vonatkozásában is vegyesek voltak a tapasztalataim. Valamikor nagyon jól elmúlasztották az ászanák, máskor épp ellenkezőleg, felerősítették azokat.

A hormonjógával kapcsolatban többféle kritikai észrevétel és tapasztalat is megfogalmazódott, főként a hatékonyságával, tudományos megalapozottságával és a módszer általános alkalmazhatóságával kapcsolatban.

Én inkább kiegészítő terápiaként ajánlanám, de elsősorban nem a női hormonok befolyásolására, hanem a test tudatos használatára, az izomegyensúly fenntartására, a fókusz és a mentális egészség erősítésére, a stressz kezelésére és az alvásminőség javítására. És ezek mind óriási értékek! Sőt, egy kis spirituális nyitottság sem árt ehhez az úthoz. Fontos azonban, hogy jól válaszd meg azt is, kitől tanulsz, ki vezet ezen a jógás úton. A jóga – legalábbis a valódi, tradicionális, gyógyító irányzatok – messze nem a trendi nadrágokról vagy a hangulatos tetőteraszos órákról szól. Sokkal inkább fizikai és mentális határaid feszegetéséről, ami korántsem kényelmes vagy gyors folyamat – cserébe azonban hihetetlen személyes fejlődést hozhat!


Intimtorna - kis izmok, nagy hatás, na de hol?


Az intimtorna kapcsán is egyre gyakrabban lehet olvasni, hogy javasolt termékenységfokozáshoz, PCOS, ciszták, miómák, mensutrációs görcsök esetén, és mindenre is.

És az intimtorna szerintem is egy fantasztikus dolog! Már ha a medencealapi izmainkat szeretnénk erősíteni. Aminek számos előnye van, például ha idejében elkezdjük erősíteni ezeket az izmokat, akkor:
-el tudjuk kerülni a stresszinkontinenciát. A szülés után jelentkezőt és a menopazua alatt jelentkezőt is.
-gyorsabb lesz a szülés után a test regenrációja, és a kisbaba szülőcsatornában való áthaladását is támogatja az edzett medencealap.
-remélhetőleg sosem tudjuk meg igazán, hogy mi az méhsüllyedés, hüvelysüllyedés, hólyagsérv, végbélsérv, tág hüvely. A szerveink egész életünk során nagyjából ott lesznek és maradnak, ahol a helyük van, és el is tudják jól látni a feladataikat.

És ez megint nem kevés, sőt! Én magam is oktatok Aviva GET gátizomerősítő gyakorlatokat és őszintén azt gondolom, hogy minden nőnek hasznos lenne elsajátítania, főleg ha már elmúlt 35 éves, gyermekvállalásra készül vagy már átesett a szülésen.

Fontos tudni azonban, hogy ha a fő célunk a hormonrendszerünk egyensúlyának támogatása, vagy a belső szervek jobb tápanyag- és vérkeringése, akkor önmagában a medencealapi izmok tornáztatása sajnos nem lesz elég. Ezek inkább kiegészítő, megelőző és életminőség-javító szerepet töltenek be – de ettől még mindenkinek hasznára válhatnak.



Aviva Módszer - Tényleg a női egészség szolgálatában


Egy mozgásforma, amit tényleg a női egészségre fejlesztettek volna ki? IGEN!

Számomra az Aviva Módszer az egyik leghatékonyabb eszköz, ha tudatosan szeretnénk tenni a női hormonális egyensúlyért – legyen szó menstruációs vagy ciklusproblémákról, termékenységi nehézségekről, különböző nőgyógyászati gondokról (ciszta, mióma, PCOS stb.), vagy akár a változókori tünetek enyhítéséről. Az elmúlt évtizedekben nők ezreinek segített, nem véletlen, hogy ma már egyre többen érkeznek az Aviva tanfolyamokra szakorvosi (endokrinológus, nőgyógyász, reprodukciós specialista) ajánlásra.

És bár az Aviva módszer kapcsán is évtizedekig "csak" a nagy esetszámú, főként a tornázók személyes tapasztalatai és visszajelzései álltak rendelkezésre bizonyítékként, 2019-ben kezdetét vette egy tudományos kutatás - Dr. Kovács Zoltán vezetésével - az AVIVA Módszer orvosilag mérhető hatásairól, mely eredményei 2024-ben végre publikálhatóvá váltak! Kovács doktor célul tűzte ki a módszer részleges orvosi kutatását és az eredmények nemzetközi publikálását. Ez a kutatás a PMS-szindróma (premenstruális szindróma) és a fájdalmas menstruáció okozta panaszokra helyezte a fókuszt és az eredménye és az az alapján végzett Doktori (Ph.D.) értekezés tudományosan is bizonyította, hogy az Aviva Módszer működik! :)

De nem instant és nem csodaszert ez sem. Az Aviva Módszer gyakorlatai akkor fejtik ki igazán a hatásukat, ha valóban rendszeresen gyakorlod őket, és emellett odafigyelsz a többi alappillérre is: a mentális jóllétre, a tiszta étrendre, a tested helyes használatára.

A magam részéről 2017-ben ismerkedtem meg az Aviva Módszerrel. Elinte csak a mesntruációs görcsiem, később az termékenységi nehézségeim (= PCOS, IR, elzáródott baloldali petevezték, nagyon magas prolaktin, alacsony progeszteron, anovuláicós ciklusok) leküzdésében is nagy segítséget adott. Biztos vagyok benne, hogy az Aviva Módszernek köszönhetem, - hogy háromévnyi meddőségi küzdelem után- , közel 39 évesen végül nem kellett lombikeljárásban részt vennem és megszületett a kisfiam.


Az Aviva gyakorlatokon kívül, én még ezeket csinálama a siker érdekében:

  • Jógáztam. Egyszerűen mert jól esett és mert nagyon sokat segítetett abban, hogy végre egy kis csend legyen a fejemben.

  • Mozogtam és "mozgattam" a testem, amennyit csak tudtam. Pl a négy megálló metrozás helyett inkább gyalog mentem a munkahelyemre. Soha nem használtam lifteket, mindig megküzdöttem a lépcsőkkel, akkor is ha az ötödikre mentem és lihegtem közben.

  • Az Aviva és a jóga mellett időnként csináltam más mozgásokatt is. De ezeket inkább erősítés, vagy állóképesség és a "változatosság" miatt. És rendszeresen szanuáztam is.

  • Igyekeztem csökkenteni a stresszorokat. Kevesebb kv és alkohol, több korábban lefekvés, teló helyett - főleg este - olvasás!!

  • Sokat beszélgettem a párommal, a barátnőimmel és amikor ez kevésnek bizonyult, felkerestem a terapeutámat. És sírtam. Sokat. :)

  • Gyógyteáztam, méhpempőztem, vitaminokat szedtem.

  • Rendszeresen jártam endokrinológushoz és dietetikushoz.

  • Kísérleteztem a táplálék típusokkal és vezettem "táplálkozási és hangulati" naplót. Szépen lassan kitapasztaltam hogy melyek azok az ételek, amiktől a elszállt a cukrom (akár tünetmentesen is, sunyin a háttérben) és melyektől nem.Mert ez is egyéni ám. (Egy ujjbegyes vércukormérő nagy segítséged lehet. )


Összegzés

A női hormonrendszer hihetetlenül érzékeny és összetett: könnyen kibillenhet, és sajnos sokkal nehezebb visszahozni az egyensúlyt, de hidd el, nem lehetetlen! Az út néha hosszú, de minden megtett lépés számít – csak nagyon fontos, hogy ne várjunk csodát egyetlen terméktől vagy módszertől, és sose kezdjünk önálló kísérletezésbe orvosi tanács nélkül!

Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)

Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.

Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa

Kivel és hogyan tanuld meg az Aviva Módszert

Aviva Módszer - gyakorlatsor és tanfolyamválasztó

Egészség a postafiókodban

Iratkozz fel hírlevelemre a testi-lelki egyensúlyod támogatásáért- segíts önmagadnak kapcsolódni saját magadhoz.

Csak olyan levelet küldök neked, amit én is szívesen olvasnék.