
Progeszteron krém, méhpempő, vitaminok, gyógyteák – mi működik tényleg hatásosan a hormonális egyensúlyhoz?
2025. júl. 14.

Az előző bejegyzésben azt jártuk körül, hogy melyek azok a mozgásos alternatívák amik valóban hatékonyan tudják támogatni a női egészséget, hormonális egyensúlyt. Ebben a bejegyzésben az "instant" megoldásokat vesszük gorcső alá, azaz jöjjenek a csoda krémek, kapszulák, teák, minden mi szem szájnak ingere! :)
Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?
Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. De vajon létezik valóban azonnali megoldás? Tényleg elég lenne annyi, hogy valamint megegyünk, megigyunk vagy magunkra kenjünk?
Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.
Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.
Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?
Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)
A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.
És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?

Saját tapasztalat: Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?
Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.
Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:
A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.
Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.
Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?
Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.
Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója
Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A méhpempő egy a méhek által előállított, gazdag tápanyagokban és hormon előanyagokban (prohormonokban) bővelkedő természetes anyag, amelyet a méhkirálynő és a fiatal lárvák táplálására használnak. Összetevői között megtalálhatók vitaminok (pl. B-vitaminok), ásványi anyagok, aminosavak, és egyedi zsírsavak, mint a 10-hidroxi-2-decénsav (10-HDA) és a royalaktin nevű fehérje, ezeknek köszönhetően különleges hatóanyagként tartják számon.
Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?
Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.
Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.
Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is
Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.
Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.
Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni. És én inkább a valódi pempőt választanám a kapszula helyett. Gyorsabban is oldódik a nyálkahártyán keresztül, és kapszulát sem kell emészteni.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez a termék sem helyettesít indokolt orvosi kezelést, hanem annak kiegészítéseként használható. A megfelelő adagolásról (gyakran napi 1-2 gramm) célszerű szakemberrel konzultálni.
Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz
Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.
Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.
A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.
Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!
A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.
B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, magnézium, melatonin, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10, – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, fontolj meg néhány tanácsot:
1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!
2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!
3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást, az alkalmazás hosszát, de jó eséllyel tud mondani megbízható márkákat, gyártókat is.
És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.
MOZOGJ!!! - ezt sajnos nem fogod megúszni
Összegzés
A hormonális egyensúly visszaállítása vagy a termékenység támogatása összetett folyamat, amely nem dől el pillanatok alatt. Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)
Az egészséges életmód, a minőségi táplálkozás és a rendszeres mozgás pedig elengedhetetlen alapjai a testi-hormonális harmóniának amiben az Aviva Módszer nagyon hatékonyan tud téged támogatni.
Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.
Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa
Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?
Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. De vajon létezik valóban azonnali megoldás? Tényleg elég lenne annyi, hogy valamint megegyünk, megigyunk vagy magunkra kenjünk?
Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.
Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.
Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?
Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)
A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.
És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?

Saját tapasztalat: Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?
Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.
Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:
A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.
Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.
Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?
Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.
Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója
Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A méhpempő egy a méhek által előállított, gazdag tápanyagokban és hormon előanyagokban (prohormonokban) bővelkedő természetes anyag, amelyet a méhkirálynő és a fiatal lárvák táplálására használnak. Összetevői között megtalálhatók vitaminok (pl. B-vitaminok), ásványi anyagok, aminosavak, és egyedi zsírsavak, mint a 10-hidroxi-2-decénsav (10-HDA) és a royalaktin nevű fehérje, ezeknek köszönhetően különleges hatóanyagként tartják számon.
Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?
Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.
Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.
Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is
Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.
Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.
Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni. És én inkább a valódi pempőt választanám a kapszula helyett. Gyorsabban is oldódik a nyálkahártyán keresztül, és kapszulát sem kell emészteni.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez a termék sem helyettesít indokolt orvosi kezelést, hanem annak kiegészítéseként használható. A megfelelő adagolásról (gyakran napi 1-2 gramm) célszerű szakemberrel konzultálni.
Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz
Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.
Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.
A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.
Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!
A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.
B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, magnézium, melatonin, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10, – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, fontolj meg néhány tanácsot:
1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!
2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!
3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást, az alkalmazás hosszát, de jó eséllyel tud mondani megbízható márkákat, gyártókat is.
És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.
MOZOGJ!!! - ezt sajnos nem fogod megúszni
Összegzés
A hormonális egyensúly visszaállítása vagy a termékenység támogatása összetett folyamat, amely nem dől el pillanatok alatt. Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)
Az egészséges életmód, a minőségi táplálkozás és a rendszeres mozgás pedig elengedhetetlen alapjai a testi-hormonális harmóniának amiben az Aviva Módszer nagyon hatékonyan tud téged támogatni.
Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.
Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa
Rákenem, beveszem, megiszom. Instant-megoldás?
Természetes törekvésünk, hogy olyan termékeket és módszereket találjunk, melyek alkalmazása minimális energiabefektetést igényel, miközben gyors és látványos eredményeket hoznak. De vajon létezik valóban azonnali megoldás? Tényleg elég lenne annyi, hogy valamint megegyünk, megigyunk vagy magunkra kenjünk?
Azonban alaposabb vizsgálat után világossá válik, hogy az ilyen, könnyen elérhető megoldások valójában nem léteznek – különösen akkor, ha azokat a tartós és építő jellegű változások előidézőiként szeretnénk értelmezni.
Mivel a menstruációs görcsök nélküli, kiegyensúlyozott hormonrendszer számomra is hosszú ideig csak elérhetetlen álomnak tűnt, és az anyává válás útján is éveken át keresgéltem a megoldást, ebben a bejegyzésben nemcsak az általános információkat, hanem a saját tapasztalataimat is szeretném veletek megosztani. Őszintén mondhatom: szinte mindent kipróbáltam, már-már csak a tűzönjárás maradt ki a sorból.
Progeszteronkrém - kenjem vagy ne kenjem?
Ezek a készítmények elvileg azért jöttek létre, hogy a szervezet számára hiányzó vagy csökkent mennyiségű progeszteront pótolják, különösen olyan helyzetekben, mint a hormonális egyensúlyzavarok, menopauza, vagy például terhesség támogatása. Természetesen léteznek gyógyszernek miősülő progeszteron készítmények és gyógyszernek nem minősülők, például a krémek. A progeszteron krémek elvi előnye, hogy " a hatóanyag bőrön keresztül szívódik fel, így elkerüli a máj gyors lebontását, ami a szájon át szedett hormonoknál gyakori probléma". (Mondjuk szererncsére léteznek hüvelykúpok is, bár természetesen azok is gyógyszerek.)
A progeszteron krém használatának kritikái és veszélyei azonban több szempontból is felmerülhetnek:
-Mellékhatások és tünetek: alkalmazása során előfordulhatnak kellemetlen tünetek (pl fejfájás, fáradtság, szédülés, hányinger, emlőérzékenység, hangulatingadozás, alvászavar, bőrproblémák (pl. kiütés, akné), folyadék-visszatartás, vagy akár libidóváltozás és depresszió is. Egyes felhasználók tapasztalhatnak a menstruációs ciklus megváltozását, vérzészavarokat vagy erősebb premenstruális tüneteket is.
-Összetevők és minőség: Egyes progeszteron krémek tartalmazhatnak paraffinolajat vagy más olyan összetevőket, amelyek gátolják a hatóanyagok felszívódását vagy károsak lehetnek a szervezetre (pl. xenoösztrogének, oldószerek).
-Orvosi felügyelet hiánya: Mivel a progeszteron krémek nagy része vény nélkül is kapható, a használatuk orvosi kontroll nélkül történhet, ami kockázatos lehet, különösen hormonális egyensúlyzavarok vagy egyéb egészségügyi problémák esetén.
-Gyógyszerkölcsönhatások: A progeszteron kölcsönhatásba léphet más gyógyszerekkel ami befolyásolhatja a hatását vagy növelheti a mellékhatások kockázatát.
És ami számomra a leginkább elgondolkodtató, hogy a piacon kapható természetes progeszteron krémek (például yam gyökér kivonatot tartalmazó termékek) általában természetes kozmetikumként vagy hormonális egyensúlyt támogató készítményként vannak forgalomban, és nem gyógyszerként, így ezek nem esnek át gyógyszerhez hasonló engedélyezési eljáráson.
Biztos hogy tudjuk, hogy mi mindent kenünk magunkra ezekkel a készítményekkel?

Saját tapasztalat: Amikor először szembejött velem ez az “instant” megoldás, még fogalmam sem volt, mi az az Aviva Módszer, és őszintén szólva a készítmények összetevőit sem böngésztem, ahogy korábban az élelmiszercímkéket sem (tipikus fiatalkori könnyelműség, ugye). Alapvetően szkeptikus voltam, de úgy voltam vele: egy próbát megér. Igyekeztem a krémet a leírás szerint, pontosan alkalmazni, mégsem tapasztaltam semmilyen látványos javulást. Ugyanúgy erősen vérzetem, jelentkeztek a görcsök, és a ciklusom továbbra is teljesen rendszertelen maradt. Fel is merült bennem a kérdés: lehet, hogy ezzel csak még jobban összezavarom a szervezetem?
Ezért végül kikértem a nőgyógyászom véleményét, aki – nem túl meglepő módon – azt tanácsolta, hogy minél előbb hagyjam abba a használatát. Hallgattam rá, és így is tettem. Azóta már szinte megszokásommá vált, hogy minden nőgyógyásztól megkérdezem a véleményét ezekről a krémekről – de őszintén szólva, eddig még egyetlen olyan orvost sem találtam, aki kifejezetten ajánlotta volna a használatukat.
Ha egy kicsit logikusabban végiggondoljuk:
A progeszteron egy hormon, nem testápoló vagy kozmetikum, amit csak úgy magunkra kenünk.
Nem lehetünk biztosak abban, hogy mikor lenne igazán ideális használni. Még a látszólag "szabályos" ciklusok között is lehetnek eltérések. Semmilyen menstruációs applikáció vagy naptár nem tudja teljes pontossággal megmutatni, hogy éppen a ciklus melyik szakaszában járunk – ehhez már tényleg szakember, ultrahang és laborvizsgálat kellene. Arról nem is beszélve, hogy például PCOS vagy teljesen rendszertelen ciklus esetén akár hónapokra is kimaradhat a menstruáció.
Ha pedig a szervezet kívülről, készen kapja meg ezt a hormont, miért is "fáradna" azzal, hogy maga is előállítsa?
Természetesen ezzel nem azt mondom, hogy a progeszteron pótlása minden helyzetben felesleges lenne. Vannak olyan szituációk – például a várandósság korai szakaszában, a baba megtartása érdekében –, amikor elengedhetetlen és életmentő lehet a hormonpótlás. De ilyenkor is csakis szoros orvosi felügyelet, pontos adagolás és hivatalosan engedélyezett gyógyszeres kezelés jöhet szóba. Otthoni kísérletezésre, drogériából vagy webshopból beszerzett krémekkel szerintem egyszerűen nincs helye.
Jómagam már kiegészítő terápiaként sem alkalmaznám ezeket a krémeket – és neked is azt javaslom, hogy inkább először kezdj el rendszeresen mozogni, javítsd a vérkeringésed, törekedj a tiszta, kiegyensúlyozott étrendre. Ha pedig mindenáron ki szeretnéd próbálni a krémet, kérlek ezt olvasd el előtte, és kérd ki az orvosod véleményét is, mert ő szakember így a témában jóval hitelesebb mint egy üzeltember.

Méhpempő - a női szervezet természetes támogatója
Korábban sokan mítosznak tartották a méhpempő jótékony hatásait, azonban az elmúlt évek tudományos kutatásai és klinikai vizsgálatai egyre egyértelműbben igazolják, hogy valóban sokat segíthet a hormonális egyensúly, a termékenység és a menopauza kellemetlen tüneteinek enyhítésében.
A méhpempő egy a méhek által előállított, gazdag tápanyagokban és hormon előanyagokban (prohormonokban) bővelkedő természetes anyag, amelyet a méhkirálynő és a fiatal lárvák táplálására használnak. Összetevői között megtalálhatók vitaminok (pl. B-vitaminok), ásványi anyagok, aminosavak, és egyedi zsírsavak, mint a 10-hidroxi-2-decénsav (10-HDA) és a royalaktin nevű fehérje, ezeknek köszönhetően különleges hatóanyagként tartják számon.
Milyen előnyöket mutatnak a kutatások?
Serkenti a petefészek működését és az ösztrogéntermelést, ami kulcsszerepet játszik például a csontritkulás megelőzésében és a rendszeres menstruációs ciklus fenntartásában.
Fitoösztrogén-tartalma révén (ezek növényi eredetű, ösztrogénszerű vegyületek) segíthet a menopauza és perimenopauza okozta tünetek, például hőhullámok vagy hangulatingadozások enyhítésében.
Javíthatja a női termékenységet: különösen PCOS, hormonális egyensúlyzavar vagy szabálytalan ciklus esetén támogatja a tüszőérést, a petefészek működését, emellett segíthet csökkenteni az oxidatív stresszt is
Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatású: bioaktív összetevői, például a 10-HDA sav, antibakteriális, vírus- és gombaölő tulajdonsággal is bírnak, így hozzájárulnak a szervezet védekezőképességének erősítéséhez.
Fontos antioxidáns-forrás: segíthet lassítani a sejtek öregedését és támogatni a szervezet általános megújulását.
Személyes tapasztalatom is pozitív: a babára vágyás hosszú útjának utolsó fél évében magam is rendszeresen fogyasztottam méhpempőt, és azt gondolom, érdemes egy próbát tenni vele. Nem feltétlenűl olcsó, és a növekvő kereslet miatt különösen ajánlott jó minőségű, megbízható forrásból beszerezni. És én inkább a valódi pempőt választanám a kapszula helyett. Gyorsabban is oldódik a nyálkahártyán keresztül, és kapszulát sem kell emészteni.
Fontos azonban hangsúlyozni, hogy ez a termék sem helyettesít indokolt orvosi kezelést, hanem annak kiegészítéseként használható. A megfelelő adagolásról (gyakran napi 1-2 gramm) célszerű szakemberrel konzultálni.
Gyógyteák – szelíd támogatás a női ciklushoz
Ha női ciklusról van szó, a gyógynövényes teák igazi kincsestárat jelentenek! Sokféle növényt ajánlanak a menstruációs görcsök enyhítésére, a szabálytalan ciklus rendezésére, a vérzés szabályozására vagy a hormonális egyensúly megőrzésére.
Ez egy olyan szelíd, természetes módszer amit kár lenne kihagyni: valóban ritka, hogy árthatna – „legrosszabb esetben” egyszerűen türelmet kíván, míg hat. Szerintem gyakran csak az a gond, hogy túl hamar feladjuk, mire valóban eredményt hozna.
Fontos azonban, hogy válogatottan és tudatosan fogyassz teákat! Minden növény más-más ciklusszakaszban lehet hasznos, ezért érdemes utánanézned, hogy mikor és milyet igyál: például cickafarkot, málnalevelet, pásztortáskát, palástfüvet, citromfüvet, barátcserjét vagy csalánlevelet.
A biztonság kedvéért konzultálj a nőgyógyászoddal is – de az a tapasztalat, hogy erről a gyógymódról kevés orvos beszél le, hiszen valóban sokaknál segít. Viszont az azonnali csodát itt sem érdemes várni: a gyógyteák jótékony hatása lassan bontakozik ki, így a türelem itt is kulcsfontosságú.
Vitaminok – szükség van rájuk, de nem mindegy hogyan!
A mai rohanó világban, a gyakran kétes minőségű élelmiszerek között lavírozva sajnos könnyen kialakulhatnak a szervezetben vitamin- és ásványianyag-hiányok – sokszor úgy, hogy ezt észre sem vesszük. Ezért is tartom indokoltnak, hogy időről időre szóba kerüljön a vitaminkészítmények pótlása, különösen ha női hormonális egyensúlyról beszélünk.
B-vitaminok, folát, vas, szelén, cink, magnézium, melatonin, D-vitamin, E-vitamin, Omega-3 zsírsavak, mio-inozitol, Q10, – mind ismerősen csengenek, és sokszor találkozunk velük a különböző ajánlásokban. Azonban mielőtt gondolkodás nélkül elkezdenéd marokszám szedni ezeket, fontolj meg néhány tanácsot:
1. Minőség mindenek felett
Egy jó minőségű vitaminkészítmény sajnos nem olcsó, viszont a gyenge minőségűek nemcsak hogy nem segítenek, de akár még árthatnak is. Így a “legjobb ár-érték arány” helyett inkább a megbízhatóságot, átláthatóságot keresd!
2. Ne önállóan dönts!
Nem minden szervezetnek ugyanolyan vitaminokra van szüksége – közel sem biztos, hogy a fenti listából mindegyikre szükséged van. A “biztos, ami biztos” alapon szedett tabletták helyett inkább egyéni igényeidhez igazítsd a pótlást!
3. Fordulj szakemberhez
Egy endokrinológus vagy táplálkozástudományi szakértő laborvizsgálatok alapján személyre szabottan tud ajánlani vitaminokat, pontos adagolást, az alkalmazás hosszát, de jó eséllyel tud mondani megbízható márkákat, gyártókat is.
És bár bevételük könnyű – kivéve persze a hatalmas méretű tablettákat –, gyors eredményt itt sem érdemes várni. Többnyire néhány hónap is eltelhet, mire a szervezeted raktárai feltöltődnek, és természetesen fontos ezt az állapotot hosszú távon fenntartani. Ez pedig csak úgy működik, ha nem térsz vissza a régi rossz szokásaidhoz, odafigyelsz a tiszta étkezésre, törekszel a jó alvásra és a mozgásra is.
MOZOGJ!!! - ezt sajnos nem fogod megúszni
Összegzés
A hormonális egyensúly visszaállítása vagy a termékenység támogatása összetett folyamat, amely nem dől el pillanatok alatt. Ma már elárasztanak minket a gyors megoldásokat ígérő termékek, szakértők, módszerek, csodakrémek – de ne dőlj be mindennek! Kérdezz, olvass utána, és válassz tudatosan. Légy éber és kritikus, főleg ha termékenységi nehézséggel küzdesz, mert sajnos ma már egy egész iparág épül rá, nem mindig tiszta szándékkal...
Ne higyj el mindent, olvass utána! :)
Az egészséges életmód, a minőségi táplálkozás és a rendszeres mozgás pedig elengedhetetlen alapjai a testi-hormonális harmóniának amiben az Aviva Módszer nagyon hatékonyan tud téged támogatni.
Ha pedig az Aviva Módszer kapcsán olvasnál még, az alábbi bejegyzések hasznosak lehetnek számodra.
Az Aviva Módszer hatékonysága: személyes jelenlét és kipihentség a siker kulcsa
Egészség a postafiókodban
Iratkozz fel hírlevelemre a testi-lelki egyensúlyod támogatásáért- segíts önmagadnak kapcsolódni saját magadhoz.
Csak olyan levelet küldök neked, amit én is szívesen olvasnék.