Hogyan Aviva tornázz, ha kisbabát szeretnél
2024. szept. 25.
Az előző bejegyzésben általánosságban írtam arról, hogy hogyan érdemes sportolni a várandósság alatt. Ebben a bejegyzésben viszont kimondottan az Aviva Módszer gyakorlatsoraival kapcsolatosan olvashatsz fontos információkat akkor is, ha még csak fejben készülsz a várandósságodra.
Akár természetes úton, akár egy kis rásegítéssel is érkezzen hozzád a kisbabád, a cél, hogy segítsük és támogassuk a tested ezen az úton és ne akadályokat gördítsünk elé. Mivel az Aviva Egyszerű Módszer 18 alapgyakorlata speciális gyakorlatokból áll, érdemes néhány tényezőt szem előtt tartani a gyakorlásod során.
És mert az Aviva Módszerrel valóban meg lehet hozni a menstruációt (pl. egy PCOS, vagy hormonális egyensúlytalanság miatt leállt ciklus esetén), sokan megijednek a gyakorlatoktól és nem merik végezni őket. Mondván, pont hogy babát szertnének és nem meghozni a menstruációjukat, szóval tisztázzunk néhány félreértést is menet közben. :)
Az alapok hihetetlenül fontosak
Mindenekelőtt itt is nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az gyakorlatait, csak az Aviva Alapítvány hivatalos oktatóitól javasolt elsajátítanod. Hogy miért nem érdemes csak a könyvből, egy barátnő elmondása alapján, vagy ne adj Isten videó alapján próbálkoznod, arról már részletesen írtam ebben a bejegyzésben. Ha még csak most készülsz egy Aviva tanfolyamon részt venni, bátorítanálak is rá hogy olvasd el, hiszen ez nagymértékben meghatározhatja az avivás utad sikerességét.
Túl vagyok az Aviva 4 órás alaptanfolyamán, hogyan tovább?
Bizonyára a tanfolyamon a gyakorlatok mellett nagyon sok elméletet is végighallgattál az oktatódtól, így ezt semmiképp sem szeretném megismételni, de néhány dologra mindenképp szeretnélek emlékeztetni. :)
Rendszeresen gyakorold a sorozatot,
A siker érdekében heti háromszor tornázd le a 30 perces sorozatot. Csináld végig az elejétől a végéig, hogy a hatásmechanizmus be tudjon következni és a torna ki tudja fejteni jótékony hatását. Semmiképp ne cseréld fel a gyakorlatok sorrendjét, és ha tudod, megállás nélkül tornázz, folyamatosan. Ha rám hallgatsz, a torna után mindig legyen pár perc nyugalmad, amikor csak fekszel a földön és pihensz.
de azért ne vidd túlzásba,
Tudom, hogy amikor már régóta vágyunk rá, hogy kisbabákat a kezünkben tartsuk, képesek lennénk tűzön, vízen (is) átmenni érte. A legutóbb egy tornázóm azt kérdezte: "lehet akár naponta kétszer is végigtornázni a sorozatot" ? Én ezt semmiképp sem ajánlanám. Egyrészt a testnek a pihenő idő legalább olyan fontos, mint a munkával töltött. Másrészt ez a torna hat az endokrin rendszerre is. A napi kétszeri torna nem fog gyorsabban eredményt hozni, viszont könnyen lehet kontraproduktív, már csak azért is, mert folyamatosan, nagy dózisban ugyanazt az ingert kapja a test és az idegrendszer. Ebből előbb utóbb az is következhet, hogy túlságosan megszokod, elunod ami meg tudja nehezíteni a gyakorlásodat. Tarts pihenőnapot, vagy ha minden nap szeretnél valamit mozogni - például mert inzulinrezisztens vagy - csinálj valami mást, amiben szintén örömödet leled.
és a mennyiség soha ne menjen a minőség rovására.
Amikor Aviva tornázol, tudatosítsd a gyakorlásod előtt, hogy mi következik. Semmilyen mozgás típusnál nem szerencsés mentálisan a teljesen robotpilóta állapot, de itt különösen fontos, hogy tudj kapcsolódni magadhoz és a mozdulataidhoz.
A fizikailag megterhelőbb mozdulatoknál - tudod, amikor pl. előrehajló pozícióban tornázunk és a teljes testben intenzíven keringetjük a vért -, a kevesebb több, főleg az elején. Egyrészt nagyon fontos, hogy minden gyakorlat jól rögzüljön, mert itt tényleg nagyon fontosak az apróságnak tűnű, kis részletek is. Másrészt az ülő életmód miatt elgyengült izmoknak a hát és a derék területén kell egy kis idő, mire újra megerősödiknek. Legyél türelmes és ne kockáztasd a sérülést, de azért keresgesd a határaidat. :)
Ha a tornával a természetes fogantatásod támogatása a cél
A teljes ciklus alatt bátran tornázz. A torna szempontjából nem kell figyelned azt, hogy mikor vagy ovuláció előtt, vagy után. Annak ellenére sem, hogy vannak a sorozatban kimondottan ovulációt serkentő gyakorlatok, illetve létezik egy különálló Aviva Ovulációs sorozat és tanfolyam is. :)
Mindösszesen arra figyelj, hogy a biztonság kedvéért ebben az esetben kerüld a sarokra huppanásokat, és az Avivás medencebillentésed semmiképp se egy hirtelen berántás legyen. Legyenek a mozdulataid egy picit gömbölyűek, puhábbak, lágyabbak. De azért ne finomkodd el annyira, hogy már semmi sem történik a kismedencében, hiszen a cél, ebben az esetben is a vérkeringés alapos felpörgetése. :)
Jó, de mi a helyzet a "meghozó" gyakorlatokkal?
A menstruációt meghozó gyakorlatoktól nem kell tartanod. Ha ezeket a fent leírt módon, és csak annyi ideig végzed (pl 70, 100 másodperc ) ahogy a tanfolyamon is tanultad, nem fogja meghozni a menstruációdat és vetélést sem fog okozni. A tanfolyamokon is mindig el szoktam mesélni megnyugtatásul a saját történetünket a fiammal. :) Ő történetesen egy inszeminációs Aviva baba. (Nálam is volt aztán minden nehezítő tényező, pl: elzáródott bal oldali vezeték, PCOS, inzulinrezisztencia, hiperprolaktinémia, magas ösztrogén, stb....) A beavatkozásom egy szerdai napon volt, három nappal egy négy órás tanfolyamom előtt... Bevallom őszintén, az esélytelenek teljes nyugalmával mentem a harmadik beavatkozásra, így végül nem mondtam le, hanem megtartottam a tanfolyamot. És tadammm két hét múlva ott volt a két csík a teszten. :) De nagyon sok tornázóval is előfordult már rajtam kívül, hogy ép az ovuláció környékén jött el a tanfolyamra - amiről nem is feltétlenül tudott - és az annyira rásegített a beágyazódásra, hogy a gyakorló órára már nem is jött el a résztvevő. :)
Visszatérve a meghozáshoz. Ahhoz, hogy ezek a gyakorlatok meghozzák a menstruációt, hosszú ideig kell végezni őket (nem egy két percig), és a dolgozó zóna nagyon erőteljes beszorításával, sarokra huppanásokkal, rázkódásokkal stb.
Na de miért is gyakorolnánk így, ha egyszer nem ez a célunk? :)
Picit más a helyzet, ha in-vitro beavatkozásod lesz
Akár inszeminációs akár lombik beavatkozásod lesz, hormonokkal fognak stimulálni annak érdekében, hogy biztosan legyen peteeérésed - lehetőleg egyszer több is -, időzítve legyen az ovulációd, hogy le tudják szívni a petesejteket, vagy inszemináció esetén össze tudják hozni a randit a petesejt és a spermium között, stb stb. Mivel a hormon injekció dózisa két beavatozás alatt is merőben más lehet, illetve egyénileg nagyon változó, hogy mennyire érzékeny rá a szervezet, ez a folyamat számos diszkomfort tünettel járhat. Gyakran számolnak be a nők pl. kellemetlen has feszülésről, keményedésrről, puffadásról stb, ami nem teszik könnyebbé a gyakorlást, sőt. Mivel az alpsorozatban számos olyan gyakorlat van, amikor az egész testünkben intenzíven keringetjük a vért egy előre hajló pozícióban, én azt szoktam javasolni tornázóknak, hogy csak akkor tornázzanak a stimuláció alatt, ha ez nem jár extrém terheléssel és fájdalommal a számukra.
És természetesen ebben az esetben is érvényes az, hogy kerüljék a nagyon erőteljes beszorításokat, sarokra huppanásokat, de az sem baj, ha általánosságban vesznek vissza egy picit ilyenkor a tempóból. :) Ha pedig megvolt a beültetés, akkor a tesztelésig inkább pihenést, sétát, egy jó könyv elolvasását javaslom.
És ha végre pozitív lett a teszt????
Sokan az egész várandóságukat végig tornázzák az Aviva Egyszerű Módszer alapsorozatával. Valaki azért, mert annyira megszerette a gyakorlatokat hogy hiányzik neki, mások egyfajta mentális kapaszkodó miatt. Mert hosszú évek után végre megfogant a babájuk a tornának köszönhetően, ezért amíg meg nem születik, nem merik elengedni a gyakorlást.
Én magam ezt nem csináltam és a tornázóknak sem szoktam javasolni. Nem azért, mert a gyakorlatsor veszélyes lenne a babára vagy a várandósságra, mert nem az. Főleg ha erőteljes beszorítások, berántások és sarokra huppanás nélkül végzik. Ellenben ez egy intenzív gyakorlatsor, számos olyan gyakorlattal, aminek igenis van még sport értéke.
Egy növekvő pocaknál, pl az előrehajló gyakorlatok nagyon megterhelőek, ráadásul a várandósság alatt a test fokozottan termel egy úgynevezett relaxin hormont, ami instabilabbá teheti a tornázót, ami megint csak nem túl szerencsés egy előrehajló pózban. És ne felejtsük el azt sem, hogy egy kismamánál - főleg a második, harmadik trimeszterben - még egy egyszerű függőleges pozíció alkalmával (pl járás, állás közben) is hatalmas erőhatás éri a tenyérnyi gáti területet, tehát bőven van mit óvni ilyenkor a női testben. Persze ez nem jelenti azt hogy ne mozogjunk, vagy ne Avivázzuk. Lehet, csak máshogyam és mást.
A fenti okok miatt várandósság hónapjaira már nem az Aviva Egyszerű Módszer alap sorozatát, hanem az Aviva GET gátizomerősítő, illetve az Aviva várandós gyakorlatait szoktam javasolni.
A gátizom erősítése nagyon fontos, mert a várandósság és a szülés alatt hihetetlenül nagy plusz terhelésnek van kitéve a medencefenék területe. Nem csak a szülés és a vajúdás könnyebb a jól megerősített medencealapi izmokkal, de a regeneráció is sokkal gyorsabb. Ráadásul, jó eséllyel elkerülhető a szülés utáni stressz inkontinencia, ami napjainkban átlagosan minden második nőt érint, hosszabb-rövidebb időre.
A várandós gyakorlatok pedig légzés fókuszú, teljes testet átmozgató gyakorlatok, amelyek támogatják a csípő nyitását, a várandósság alatti jó vérkeringés fenntartását, és a jó közérzetet. Ezek a gyakorlatok bátran végezhetők kis és nagy pocakkal egyaránt, mert teljesen biztonságosak, és kimondottan erre az időszakra ajánlottak.
Szóval aki akar Avivázni a várandóssága alatt is, bőven tud miből válogatni. :)
Én amiben csak tudlak támogatni foglak, kerss bizalommal! :)
Ha pedig szívesen olvasnál még a várandósság és gátizmok témakörében, vagy arról hogy átalánosságban hogyan érdmes várandósan sporotolni, csak kattints a hivatkozásokra. :)
Hogyan sportolj a várandósság alatt?
Áldott állapotban, deréktól lefele és felfele egyaránt
Akár természetes úton, akár egy kis rásegítéssel is érkezzen hozzád a kisbabád, a cél, hogy segítsük és támogassuk a tested ezen az úton és ne akadályokat gördítsünk elé. Mivel az Aviva Egyszerű Módszer 18 alapgyakorlata speciális gyakorlatokból áll, érdemes néhány tényezőt szem előtt tartani a gyakorlásod során.
És mert az Aviva Módszerrel valóban meg lehet hozni a menstruációt (pl. egy PCOS, vagy hormonális egyensúlytalanság miatt leállt ciklus esetén), sokan megijednek a gyakorlatoktól és nem merik végezni őket. Mondván, pont hogy babát szertnének és nem meghozni a menstruációjukat, szóval tisztázzunk néhány félreértést is menet közben. :)
Az alapok hihetetlenül fontosak
Mindenekelőtt itt is nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az gyakorlatait, csak az Aviva Alapítvány hivatalos oktatóitól javasolt elsajátítanod. Hogy miért nem érdemes csak a könyvből, egy barátnő elmondása alapján, vagy ne adj Isten videó alapján próbálkoznod, arról már részletesen írtam ebben a bejegyzésben. Ha még csak most készülsz egy Aviva tanfolyamon részt venni, bátorítanálak is rá hogy olvasd el, hiszen ez nagymértékben meghatározhatja az avivás utad sikerességét.
Túl vagyok az Aviva 4 órás alaptanfolyamán, hogyan tovább?
Bizonyára a tanfolyamon a gyakorlatok mellett nagyon sok elméletet is végighallgattál az oktatódtól, így ezt semmiképp sem szeretném megismételni, de néhány dologra mindenképp szeretnélek emlékeztetni. :)
Rendszeresen gyakorold a sorozatot,
A siker érdekében heti háromszor tornázd le a 30 perces sorozatot. Csináld végig az elejétől a végéig, hogy a hatásmechanizmus be tudjon következni és a torna ki tudja fejteni jótékony hatását. Semmiképp ne cseréld fel a gyakorlatok sorrendjét, és ha tudod, megállás nélkül tornázz, folyamatosan. Ha rám hallgatsz, a torna után mindig legyen pár perc nyugalmad, amikor csak fekszel a földön és pihensz.
de azért ne vidd túlzásba,
Tudom, hogy amikor már régóta vágyunk rá, hogy kisbabákat a kezünkben tartsuk, képesek lennénk tűzön, vízen (is) átmenni érte. A legutóbb egy tornázóm azt kérdezte: "lehet akár naponta kétszer is végigtornázni a sorozatot" ? Én ezt semmiképp sem ajánlanám. Egyrészt a testnek a pihenő idő legalább olyan fontos, mint a munkával töltött. Másrészt ez a torna hat az endokrin rendszerre is. A napi kétszeri torna nem fog gyorsabban eredményt hozni, viszont könnyen lehet kontraproduktív, már csak azért is, mert folyamatosan, nagy dózisban ugyanazt az ingert kapja a test és az idegrendszer. Ebből előbb utóbb az is következhet, hogy túlságosan megszokod, elunod ami meg tudja nehezíteni a gyakorlásodat. Tarts pihenőnapot, vagy ha minden nap szeretnél valamit mozogni - például mert inzulinrezisztens vagy - csinálj valami mást, amiben szintén örömödet leled.
és a mennyiség soha ne menjen a minőség rovására.
Amikor Aviva tornázol, tudatosítsd a gyakorlásod előtt, hogy mi következik. Semmilyen mozgás típusnál nem szerencsés mentálisan a teljesen robotpilóta állapot, de itt különösen fontos, hogy tudj kapcsolódni magadhoz és a mozdulataidhoz.
A fizikailag megterhelőbb mozdulatoknál - tudod, amikor pl. előrehajló pozícióban tornázunk és a teljes testben intenzíven keringetjük a vért -, a kevesebb több, főleg az elején. Egyrészt nagyon fontos, hogy minden gyakorlat jól rögzüljön, mert itt tényleg nagyon fontosak az apróságnak tűnű, kis részletek is. Másrészt az ülő életmód miatt elgyengült izmoknak a hát és a derék területén kell egy kis idő, mire újra megerősödiknek. Legyél türelmes és ne kockáztasd a sérülést, de azért keresgesd a határaidat. :)
Ha a tornával a természetes fogantatásod támogatása a cél
A teljes ciklus alatt bátran tornázz. A torna szempontjából nem kell figyelned azt, hogy mikor vagy ovuláció előtt, vagy után. Annak ellenére sem, hogy vannak a sorozatban kimondottan ovulációt serkentő gyakorlatok, illetve létezik egy különálló Aviva Ovulációs sorozat és tanfolyam is. :)
Mindösszesen arra figyelj, hogy a biztonság kedvéért ebben az esetben kerüld a sarokra huppanásokat, és az Avivás medencebillentésed semmiképp se egy hirtelen berántás legyen. Legyenek a mozdulataid egy picit gömbölyűek, puhábbak, lágyabbak. De azért ne finomkodd el annyira, hogy már semmi sem történik a kismedencében, hiszen a cél, ebben az esetben is a vérkeringés alapos felpörgetése. :)
Jó, de mi a helyzet a "meghozó" gyakorlatokkal?
A menstruációt meghozó gyakorlatoktól nem kell tartanod. Ha ezeket a fent leírt módon, és csak annyi ideig végzed (pl 70, 100 másodperc ) ahogy a tanfolyamon is tanultad, nem fogja meghozni a menstruációdat és vetélést sem fog okozni. A tanfolyamokon is mindig el szoktam mesélni megnyugtatásul a saját történetünket a fiammal. :) Ő történetesen egy inszeminációs Aviva baba. (Nálam is volt aztán minden nehezítő tényező, pl: elzáródott bal oldali vezeték, PCOS, inzulinrezisztencia, hiperprolaktinémia, magas ösztrogén, stb....) A beavatkozásom egy szerdai napon volt, három nappal egy négy órás tanfolyamom előtt... Bevallom őszintén, az esélytelenek teljes nyugalmával mentem a harmadik beavatkozásra, így végül nem mondtam le, hanem megtartottam a tanfolyamot. És tadammm két hét múlva ott volt a két csík a teszten. :) De nagyon sok tornázóval is előfordult már rajtam kívül, hogy ép az ovuláció környékén jött el a tanfolyamra - amiről nem is feltétlenül tudott - és az annyira rásegített a beágyazódásra, hogy a gyakorló órára már nem is jött el a résztvevő. :)
Visszatérve a meghozáshoz. Ahhoz, hogy ezek a gyakorlatok meghozzák a menstruációt, hosszú ideig kell végezni őket (nem egy két percig), és a dolgozó zóna nagyon erőteljes beszorításával, sarokra huppanásokkal, rázkódásokkal stb.
Na de miért is gyakorolnánk így, ha egyszer nem ez a célunk? :)
Picit más a helyzet, ha in-vitro beavatkozásod lesz
Akár inszeminációs akár lombik beavatkozásod lesz, hormonokkal fognak stimulálni annak érdekében, hogy biztosan legyen peteeérésed - lehetőleg egyszer több is -, időzítve legyen az ovulációd, hogy le tudják szívni a petesejteket, vagy inszemináció esetén össze tudják hozni a randit a petesejt és a spermium között, stb stb. Mivel a hormon injekció dózisa két beavatozás alatt is merőben más lehet, illetve egyénileg nagyon változó, hogy mennyire érzékeny rá a szervezet, ez a folyamat számos diszkomfort tünettel járhat. Gyakran számolnak be a nők pl. kellemetlen has feszülésről, keményedésrről, puffadásról stb, ami nem teszik könnyebbé a gyakorlást, sőt. Mivel az alpsorozatban számos olyan gyakorlat van, amikor az egész testünkben intenzíven keringetjük a vért egy előre hajló pozícióban, én azt szoktam javasolni tornázóknak, hogy csak akkor tornázzanak a stimuláció alatt, ha ez nem jár extrém terheléssel és fájdalommal a számukra.
És természetesen ebben az esetben is érvényes az, hogy kerüljék a nagyon erőteljes beszorításokat, sarokra huppanásokat, de az sem baj, ha általánosságban vesznek vissza egy picit ilyenkor a tempóból. :) Ha pedig megvolt a beültetés, akkor a tesztelésig inkább pihenést, sétát, egy jó könyv elolvasását javaslom.
És ha végre pozitív lett a teszt????
Sokan az egész várandóságukat végig tornázzák az Aviva Egyszerű Módszer alapsorozatával. Valaki azért, mert annyira megszerette a gyakorlatokat hogy hiányzik neki, mások egyfajta mentális kapaszkodó miatt. Mert hosszú évek után végre megfogant a babájuk a tornának köszönhetően, ezért amíg meg nem születik, nem merik elengedni a gyakorlást.
Én magam ezt nem csináltam és a tornázóknak sem szoktam javasolni. Nem azért, mert a gyakorlatsor veszélyes lenne a babára vagy a várandósságra, mert nem az. Főleg ha erőteljes beszorítások, berántások és sarokra huppanás nélkül végzik. Ellenben ez egy intenzív gyakorlatsor, számos olyan gyakorlattal, aminek igenis van még sport értéke.
Egy növekvő pocaknál, pl az előrehajló gyakorlatok nagyon megterhelőek, ráadásul a várandósság alatt a test fokozottan termel egy úgynevezett relaxin hormont, ami instabilabbá teheti a tornázót, ami megint csak nem túl szerencsés egy előrehajló pózban. És ne felejtsük el azt sem, hogy egy kismamánál - főleg a második, harmadik trimeszterben - még egy egyszerű függőleges pozíció alkalmával (pl járás, állás közben) is hatalmas erőhatás éri a tenyérnyi gáti területet, tehát bőven van mit óvni ilyenkor a női testben. Persze ez nem jelenti azt hogy ne mozogjunk, vagy ne Avivázzuk. Lehet, csak máshogyam és mást.
A fenti okok miatt várandósság hónapjaira már nem az Aviva Egyszerű Módszer alap sorozatát, hanem az Aviva GET gátizomerősítő, illetve az Aviva várandós gyakorlatait szoktam javasolni.
A gátizom erősítése nagyon fontos, mert a várandósság és a szülés alatt hihetetlenül nagy plusz terhelésnek van kitéve a medencefenék területe. Nem csak a szülés és a vajúdás könnyebb a jól megerősített medencealapi izmokkal, de a regeneráció is sokkal gyorsabb. Ráadásul, jó eséllyel elkerülhető a szülés utáni stressz inkontinencia, ami napjainkban átlagosan minden második nőt érint, hosszabb-rövidebb időre.
A várandós gyakorlatok pedig légzés fókuszú, teljes testet átmozgató gyakorlatok, amelyek támogatják a csípő nyitását, a várandósság alatti jó vérkeringés fenntartását, és a jó közérzetet. Ezek a gyakorlatok bátran végezhetők kis és nagy pocakkal egyaránt, mert teljesen biztonságosak, és kimondottan erre az időszakra ajánlottak.
Szóval aki akar Avivázni a várandóssága alatt is, bőven tud miből válogatni. :)
Én amiben csak tudlak támogatni foglak, kerss bizalommal! :)
Ha pedig szívesen olvasnál még a várandósság és gátizmok témakörében, vagy arról hogy átalánosságban hogyan érdmes várandósan sporotolni, csak kattints a hivatkozásokra. :)
Hogyan sportolj a várandósság alatt?
Áldott állapotban, deréktól lefele és felfele egyaránt
Akár természetes úton, akár egy kis rásegítéssel is érkezzen hozzád a kisbabád, a cél, hogy segítsük és támogassuk a tested ezen az úton és ne akadályokat gördítsünk elé. Mivel az Aviva Egyszerű Módszer 18 alapgyakorlata speciális gyakorlatokból áll, érdemes néhány tényezőt szem előtt tartani a gyakorlásod során.
És mert az Aviva Módszerrel valóban meg lehet hozni a menstruációt (pl. egy PCOS, vagy hormonális egyensúlytalanság miatt leállt ciklus esetén), sokan megijednek a gyakorlatoktól és nem merik végezni őket. Mondván, pont hogy babát szertnének és nem meghozni a menstruációjukat, szóval tisztázzunk néhány félreértést is menet közben. :)
Az alapok hihetetlenül fontosak
Mindenekelőtt itt is nagyon fontosnak tartom hangsúlyozni, hogy az gyakorlatait, csak az Aviva Alapítvány hivatalos oktatóitól javasolt elsajátítanod. Hogy miért nem érdemes csak a könyvből, egy barátnő elmondása alapján, vagy ne adj Isten videó alapján próbálkoznod, arról már részletesen írtam ebben a bejegyzésben. Ha még csak most készülsz egy Aviva tanfolyamon részt venni, bátorítanálak is rá hogy olvasd el, hiszen ez nagymértékben meghatározhatja az avivás utad sikerességét.
Túl vagyok az Aviva 4 órás alaptanfolyamán, hogyan tovább?
Bizonyára a tanfolyamon a gyakorlatok mellett nagyon sok elméletet is végighallgattál az oktatódtól, így ezt semmiképp sem szeretném megismételni, de néhány dologra mindenképp szeretnélek emlékeztetni. :)
Rendszeresen gyakorold a sorozatot,
A siker érdekében heti háromszor tornázd le a 30 perces sorozatot. Csináld végig az elejétől a végéig, hogy a hatásmechanizmus be tudjon következni és a torna ki tudja fejteni jótékony hatását. Semmiképp ne cseréld fel a gyakorlatok sorrendjét, és ha tudod, megállás nélkül tornázz, folyamatosan. Ha rám hallgatsz, a torna után mindig legyen pár perc nyugalmad, amikor csak fekszel a földön és pihensz.
de azért ne vidd túlzásba,
Tudom, hogy amikor már régóta vágyunk rá, hogy kisbabákat a kezünkben tartsuk, képesek lennénk tűzön, vízen (is) átmenni érte. A legutóbb egy tornázóm azt kérdezte: "lehet akár naponta kétszer is végigtornázni a sorozatot" ? Én ezt semmiképp sem ajánlanám. Egyrészt a testnek a pihenő idő legalább olyan fontos, mint a munkával töltött. Másrészt ez a torna hat az endokrin rendszerre is. A napi kétszeri torna nem fog gyorsabban eredményt hozni, viszont könnyen lehet kontraproduktív, már csak azért is, mert folyamatosan, nagy dózisban ugyanazt az ingert kapja a test és az idegrendszer. Ebből előbb utóbb az is következhet, hogy túlságosan megszokod, elunod ami meg tudja nehezíteni a gyakorlásodat. Tarts pihenőnapot, vagy ha minden nap szeretnél valamit mozogni - például mert inzulinrezisztens vagy - csinálj valami mást, amiben szintén örömödet leled.
és a mennyiség soha ne menjen a minőség rovására.
Amikor Aviva tornázol, tudatosítsd a gyakorlásod előtt, hogy mi következik. Semmilyen mozgás típusnál nem szerencsés mentálisan a teljesen robotpilóta állapot, de itt különösen fontos, hogy tudj kapcsolódni magadhoz és a mozdulataidhoz.
A fizikailag megterhelőbb mozdulatoknál - tudod, amikor pl. előrehajló pozícióban tornázunk és a teljes testben intenzíven keringetjük a vért -, a kevesebb több, főleg az elején. Egyrészt nagyon fontos, hogy minden gyakorlat jól rögzüljön, mert itt tényleg nagyon fontosak az apróságnak tűnű, kis részletek is. Másrészt az ülő életmód miatt elgyengült izmoknak a hát és a derék területén kell egy kis idő, mire újra megerősödiknek. Legyél türelmes és ne kockáztasd a sérülést, de azért keresgesd a határaidat. :)
Ha a tornával a természetes fogantatásod támogatása a cél
A teljes ciklus alatt bátran tornázz. A torna szempontjából nem kell figyelned azt, hogy mikor vagy ovuláció előtt, vagy után. Annak ellenére sem, hogy vannak a sorozatban kimondottan ovulációt serkentő gyakorlatok, illetve létezik egy különálló Aviva Ovulációs sorozat és tanfolyam is. :)
Mindösszesen arra figyelj, hogy a biztonság kedvéért ebben az esetben kerüld a sarokra huppanásokat, és az Avivás medencebillentésed semmiképp se egy hirtelen berántás legyen. Legyenek a mozdulataid egy picit gömbölyűek, puhábbak, lágyabbak. De azért ne finomkodd el annyira, hogy már semmi sem történik a kismedencében, hiszen a cél, ebben az esetben is a vérkeringés alapos felpörgetése. :)
Jó, de mi a helyzet a "meghozó" gyakorlatokkal?
A menstruációt meghozó gyakorlatoktól nem kell tartanod. Ha ezeket a fent leírt módon, és csak annyi ideig végzed (pl 70, 100 másodperc ) ahogy a tanfolyamon is tanultad, nem fogja meghozni a menstruációdat és vetélést sem fog okozni. A tanfolyamokon is mindig el szoktam mesélni megnyugtatásul a saját történetünket a fiammal. :) Ő történetesen egy inszeminációs Aviva baba. (Nálam is volt aztán minden nehezítő tényező, pl: elzáródott bal oldali vezeték, PCOS, inzulinrezisztencia, hiperprolaktinémia, magas ösztrogén, stb....) A beavatkozásom egy szerdai napon volt, három nappal egy négy órás tanfolyamom előtt... Bevallom őszintén, az esélytelenek teljes nyugalmával mentem a harmadik beavatkozásra, így végül nem mondtam le, hanem megtartottam a tanfolyamot. És tadammm két hét múlva ott volt a két csík a teszten. :) De nagyon sok tornázóval is előfordult már rajtam kívül, hogy ép az ovuláció környékén jött el a tanfolyamra - amiről nem is feltétlenül tudott - és az annyira rásegített a beágyazódásra, hogy a gyakorló órára már nem is jött el a résztvevő. :)
Visszatérve a meghozáshoz. Ahhoz, hogy ezek a gyakorlatok meghozzák a menstruációt, hosszú ideig kell végezni őket (nem egy két percig), és a dolgozó zóna nagyon erőteljes beszorításával, sarokra huppanásokkal, rázkódásokkal stb.
Na de miért is gyakorolnánk így, ha egyszer nem ez a célunk? :)
Picit más a helyzet, ha in-vitro beavatkozásod lesz
Akár inszeminációs akár lombik beavatkozásod lesz, hormonokkal fognak stimulálni annak érdekében, hogy biztosan legyen peteeérésed - lehetőleg egyszer több is -, időzítve legyen az ovulációd, hogy le tudják szívni a petesejteket, vagy inszemináció esetén össze tudják hozni a randit a petesejt és a spermium között, stb stb. Mivel a hormon injekció dózisa két beavatozás alatt is merőben más lehet, illetve egyénileg nagyon változó, hogy mennyire érzékeny rá a szervezet, ez a folyamat számos diszkomfort tünettel járhat. Gyakran számolnak be a nők pl. kellemetlen has feszülésről, keményedésrről, puffadásról stb, ami nem teszik könnyebbé a gyakorlást, sőt. Mivel az alpsorozatban számos olyan gyakorlat van, amikor az egész testünkben intenzíven keringetjük a vért egy előre hajló pozícióban, én azt szoktam javasolni tornázóknak, hogy csak akkor tornázzanak a stimuláció alatt, ha ez nem jár extrém terheléssel és fájdalommal a számukra.
És természetesen ebben az esetben is érvényes az, hogy kerüljék a nagyon erőteljes beszorításokat, sarokra huppanásokat, de az sem baj, ha általánosságban vesznek vissza egy picit ilyenkor a tempóból. :) Ha pedig megvolt a beültetés, akkor a tesztelésig inkább pihenést, sétát, egy jó könyv elolvasását javaslom.
És ha végre pozitív lett a teszt????
Sokan az egész várandóságukat végig tornázzák az Aviva Egyszerű Módszer alapsorozatával. Valaki azért, mert annyira megszerette a gyakorlatokat hogy hiányzik neki, mások egyfajta mentális kapaszkodó miatt. Mert hosszú évek után végre megfogant a babájuk a tornának köszönhetően, ezért amíg meg nem születik, nem merik elengedni a gyakorlást.
Én magam ezt nem csináltam és a tornázóknak sem szoktam javasolni. Nem azért, mert a gyakorlatsor veszélyes lenne a babára vagy a várandósságra, mert nem az. Főleg ha erőteljes beszorítások, berántások és sarokra huppanás nélkül végzik. Ellenben ez egy intenzív gyakorlatsor, számos olyan gyakorlattal, aminek igenis van még sport értéke.
Egy növekvő pocaknál, pl az előrehajló gyakorlatok nagyon megterhelőek, ráadásul a várandósság alatt a test fokozottan termel egy úgynevezett relaxin hormont, ami instabilabbá teheti a tornázót, ami megint csak nem túl szerencsés egy előrehajló pózban. És ne felejtsük el azt sem, hogy egy kismamánál - főleg a második, harmadik trimeszterben - még egy egyszerű függőleges pozíció alkalmával (pl járás, állás közben) is hatalmas erőhatás éri a tenyérnyi gáti területet, tehát bőven van mit óvni ilyenkor a női testben. Persze ez nem jelenti azt hogy ne mozogjunk, vagy ne Avivázzuk. Lehet, csak máshogyam és mást.
A fenti okok miatt várandósság hónapjaira már nem az Aviva Egyszerű Módszer alap sorozatát, hanem az Aviva GET gátizomerősítő, illetve az Aviva várandós gyakorlatait szoktam javasolni.
A gátizom erősítése nagyon fontos, mert a várandósság és a szülés alatt hihetetlenül nagy plusz terhelésnek van kitéve a medencefenék területe. Nem csak a szülés és a vajúdás könnyebb a jól megerősített medencealapi izmokkal, de a regeneráció is sokkal gyorsabb. Ráadásul, jó eséllyel elkerülhető a szülés utáni stressz inkontinencia, ami napjainkban átlagosan minden második nőt érint, hosszabb-rövidebb időre.
A várandós gyakorlatok pedig légzés fókuszú, teljes testet átmozgató gyakorlatok, amelyek támogatják a csípő nyitását, a várandósság alatti jó vérkeringés fenntartását, és a jó közérzetet. Ezek a gyakorlatok bátran végezhetők kis és nagy pocakkal egyaránt, mert teljesen biztonságosak, és kimondottan erre az időszakra ajánlottak.
Szóval aki akar Avivázni a várandóssága alatt is, bőven tud miből válogatni. :)
Én amiben csak tudlak támogatni foglak, kerss bizalommal! :)
Ha pedig szívesen olvasnál még a várandósság és gátizmok témakörében, vagy arról hogy átalánosságban hogyan érdmes várandósan sporotolni, csak kattints a hivatkozásokra. :)
Hogyan sportolj a várandósság alatt?
Áldott állapotban, deréktól lefele és felfele egyaránt
Egészség a postafiókodban
Iratkozz fel hírlevelemre a testi-lelki egyensúlyod támogatásáért- segíts önmagadnak kapcsolódni saját magadhoz.
Csak olyan levelet küldök neked, amit én is szívesen olvasnék.